Spółka jawna

Spółka jawna – definicja

Spółka jawna jest to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. W spółce jawnej każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką jawną.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem gospodarczym wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jest to tak zwana subsydiarna odpowiedzialność wspólnika.

Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika wobec spółki jawnej nie dotyczy jednak zobowiązań powstałych przed wpisem jej do właściwego rejestru.

 Porady Prawne Online

 Adwokat Damian Murdza Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie udziela porad prawnych online, w tym z zakresu prawa gospodarczego. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.

Spółka jawna – bezpłatne porady prawne

Klienci Kancelarii Adwokackiej  Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu prawa gospodarczego, w tym spółek jawnych. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne oraz w witrynie Kancelarii.