W przypadku śmierci osoby najbliższej w dzisiejszych czasach niezbędnym jest uregulowanie stanu prawnego składników masy spadkowej. W tym celu spadkobierca może złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. O tym kto może zostać spadkobiercą ustawowym mogą Państwo dowiedzieć się w zakładce dziedziczenie ustawowe.
Spadkodawca może również powołać swoich spadkobierców na podstawie testamentu. O formach testamentów przewidzianych prawem mogą Państwu przeczytać w zakładce testament.
Warunki formalne wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien spełniać warunki jakie prawo cywilne stawia dla wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego.
Należy również pamiętać, że wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien również zawierać wymienienie wszystkich osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby wnioskodawca uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowania testamentów.
Dokumenty załączane do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć:
- Wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu.
- Dokumenty urzędowe wskazujące na to, że uczestnicy należą do kręgu spadkobierców ustawowych (np.: w przypadku dzieci spadkodawcy — akty urodzenia, zaś w przypadku zmiany stanu cywilnego córek — akty małżeństwa; w przypadku żony — akt małżeństwa).
- Wszystkie testamenty (jeśli testamenty zostały przez spadkodawcę sporządzone).
- Dowód uiszczenia opłaty od wniosku w wysokości 50,00 zł.
- Odpisy wniosku wraz z odpisami załączników dla wszystkich uczestników postępowania.
Obowiązek posiadacza testamentu zmarłego
Należy również pamiętać, że osoba, u której znajduje się testament zobowiązana jest do złożenia go w sądzie spadku, gdy tylko dowie się o śmierci spadkodawcy. W przypadku bezzasadnego uchylenia się od powyższego obowiązku, osoba ta ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za poniesioną szkodę, a sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę. Od w/w obowiązku zwolniona jest osoba, która złożyła przedmiotowy testament u notariusza.
Właściwość miejscowa sądu
Sądem spadku, zgodnie z prawem cywilnym, jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.
Bezpłatne porady prawne
Klienci Kancelarii Adwokackiej mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa spadkowego. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne.
Porady Prawne Online
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie udziela porad prawnych online z zakresu prawa cywilnego, w tym również prawa spadkowego Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.
Stan prawny na dzień 21.09.2020 r.