Pieszy oraz kierowcy na mocy ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463) otrzymali nowe uprawnienia, zakazy, nakazy i obowiązki. Wszystkie niżej wymienione zmiany obowiązują od dnia 1 czerwca 2021 r.
Pieszy na drodze od 1 czerwca 2021 r.
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności
Pieszy, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, od dnia 1 czerwca jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności wchodząc na jezdnię lub torowisko albo przechodząc przez jezdnię i torowisko. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności rozpościera się również na przekraczanie jezdni przez pieszego na przejściu dla pieszych.
Pierwszeństwo pieszego na przejściu dla pieszych oraz wchodzącego na przejście dla pieszych
Od dnia 1 czerwca 2021 r. pieszy zarówno znajdujący się na przejściu dla pieszych jak i wchodzący na przejście dla pieszych ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem poruszającym się drogą.
Należy jednak pamiętać, że pieszy wchodząc na przejście dla pieszych nie ma pierwszeństwa przed tramwajem.
Pieszy — zakaz korzystania z telefonu komórkowego
Ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463) również od dnia 1 czerwca 2021 roku wprowadza dla pieszego zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lb przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Pieszy nie może korzystać z powyższych urządzeń w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Nie jest więc to zatem zakaz bezwzględny.
Kierujący na drodze od dnia 1 czerwca 2021 r.
Zakaz jazdy na zderzak
Kierujący pojazdem, zgodnie z powyższą ustawą, podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się jednak podczas manewru wyprzedzania.
Prędkość dopuszczalna w porze nocnej
Od dnia 1 czerwca 2021 r. zasadą jest, że prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. Po wejściu w życie ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463) w godzinach od 23:00 do 5:00 nie będzie można poruszać się na obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h (co do zasady).
Nakaz zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych
Kierujący tramwajem
Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych od dnia 1 czerwca 2021 r. zobowiązany jest do:
- Zachowania szczególnej ostrożności.
- Zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącego.
- Ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych
Pozostali kierowcy
Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym od dnia 1 czerwca 2021 r. kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
- Zachować szczególną ostrożność.
- Zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącego.
- Ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na przejście dla pieszych.
Pomoc Prawna Online
Adwokat Damian Murdza z Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie oferuje Państwu możliwość uzyskania pomocy prawnej, w tym z zakresu wykroczeń oraz prawa karnego, w tym z zakresu prawa o ruchu drogowym za pośrednictwem Internetu.
Więcej informacji uzyskają Państwo w zakładce Porady Prawne Online.
Usługi Kancelarii Adwokackiej z zakresu prawa rodzinnego
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie zapewnia pomoc prawną Klientom w sprawach dotyczących prawa karnego oraz wykroczeń w sprawach dotyczących wypadków i innych zdarzeń drogowych
Więcej informacji mogą Państwo uzyskać umawiając się z adwokatem na termin spotkania.
Zachęcamy również do odwiedzania fan page‑u Kancelarii oraz naszej witryny.