Prawo cywilne możemy podzielić na prawo materialne i prawo procesowe.
Materialne prawo cywilne
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza udziela prowadzi sprawy i porad prawnych z szeroko rozumianego prawa cywilnego, a w szczególności z zakresu:
- ochrony dóbr osobistych;
- ochrony mienia;
- czynności prawnych (np. zawieranie, rozwiązywanie i wypowiadanie umów cywilnoprawnych);
- wykonywania prawa własności;
- ograniczonych praw rzeczowych;
- dochodzenia od ubezpieczyciela odszkodowania i zadośćuczynienia;
- windykacji roszczeń;
- reklamacji (rękojmi i gwarancji);
- najmu (w tym najmu lokalu mieszkalnego) i dzierżawy;
- umów zlecenia;
- umów o dzieło;
- umów sprzedaży;
- umów o roboty budowlane;
- prawa spadkowego;
- spraw konsumenckich;
- ubezwłasnowolnienia.
Procesowe prawo cywilne
W procesowym prawie cywilnym możemy rozróżnić postępowanie sądowe oraz postępowanie egzekucyjne.
Prawo cywilne — postępowanie sądowe
Postępowanie sądowe z zakresu prawa cywilnego dzieli się na:
- Postępowanie procesowe.
- Postępowanie nieprocesowe.
Postępowanie procesowe
Stronami postępowania procesowego są w szczególności:
- powód;
- pozwany
- interwenient główny
- interwenient uboczny
Powód
Powód jest to osoba, która wystąpiła do sądu z powództwem w celu ochrony swoich interesów na drodze procesowego postępowania cywilnego. Powodem może być w szczególności:
- osoba fizyczna
- osoba prawna;
- tzw. ułomna osoba prawna, czyli jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Powód będący osobą fizyczną może działać w sprawie osobiście, za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego, kuratora lub pełnomocnika.
Powód niebędący osobą fizyczną może działać przez swoje organy, prokurenta, kuratora lub pełnomocnika. Za Skarb Państwa w ściśle określonych przez ustawę przypadkach czynności procesowe może podejmować Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej.
Powód może ustanowić adwokata swoim pełnomocnikiem procesowym.
Powód, który nie ustanowił w sprawie profesjonalnego pełnomocnika, może domagać się ustanowienia dla niego pełnomocnika z urzędu w osobie adwokata. Należy jednak pamiętać, że powód musi być albo wcześniej zwolniony przez sąd od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części albo musi złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części. Sąd uwzględni tenże wniosek, jeśli uzna udział w sprawie adwokata za niezbędny.
Pozwany
Pozwany jest to osoba, przeciwko której wytoczono powództwo cywilne.
Pozwanym może być w szczególności:
- osoba fizyczna
- osoba prawna;
- tzw. ułomna osoba prawna, czyli jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Pozwany będący osobą fizyczną może działać w sprawie osobiście, za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego, kuratora lub pełnomocnika.
Pozwany niebędący osobą fizyczną może działać przez swoje organy, prokurenta, kuratora lub pełnomocnika. Za Skarb Państwa w ściśle określonych przez ustawę przypadkach czynności procesowe może podejmować Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej.
Pozwany może ustanowić adwokata swoim pełnomocnikiem procesowym.
Pozwany, który nie ustanowił w sprawie profesjonalnego pełnomocnika, może domagać się ustanowienia dla niego pełnomocnika z urzędu w osobie adwokata. Należy jednak pamiętać, że pozwany musi być albo wcześniej zwolniony przez sąd od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części albo musi złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części. Sąd uwzględni tenże wniosek, jeśli uzna udział w sprawie adwokata za niezbędny.
Interwenient główny
Interwenientem głównym jest osoba, która występuje przed zamknięciem postępowania przed sądem I instancji w sprawie o rzecz lub prawo z powództwem przeciwko stronom tego postępowania — przeciwko powodowi i pozwanemu — o tą rzecz lub prawo.
Interwenientem głównym może być w szczególności:
- osoba fizyczna
- osoba prawna;
- tzw. ułomna osoba prawna, czyli jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Interwenient główny będący osobą fizyczną może działać w sprawie osobiście, za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego, kuratora lub pełnomocnika.
Interwenient główny niebędący osobą fizyczną może działać przez swoje organy, prokurenta, kuratora lub pełnomocnika. Za Skarb Państwa w ściśle określonych przez ustawę przypadkach czynności procesowe może podejmować Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej.
Interwenient główny może ustanowić adwokata swoim pełnomocnikiem procesowym.
Interwenient główny, który nie ustanowił w sprawie profesjonalnego pełnomocnika, może domagać się ustanowienia dla niego pełnomocnika z urzędu w osobie adwokata. Należy jednak pamiętać, że interwenient główny musi być albo wcześniej zwolniony przez sąd od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części albo musi złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części. Sąd uwzględni tenże wniosek, jeśli uzna udział w sprawie adwokata za niezbędny.
Interwenient uboczny
Interwenient uboczny jest to osoba, która ma interes prawny, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron i do zakończenia postępowania przed sądem II instancji przystąpiła do udziału w sprawie po stronie tej strony postępowania cywilnego.
Interwenientem ubocznym może być w szczególności:
- osoba fizyczna
- osoba prawna;
- tzw. ułomna osoba prawna, czyli jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Interwenient uboczny będący osobą fizyczną może działać w sprawie osobiście, za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego, kuratora lub pełnomocnika.
Interwenient uboczny niebędący osobą fizyczną może działać przez swoje organy, prokurenta, kuratora lub pełnomocnika. Za Skarb Państwa w ściśle określonych przez ustawę przypadkach czynności procesowe może podejmować Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej.
Interwenient uboczny może ustanowić adwokata swoim pełnomocnikiem procesowym.
Interwenient uboczny, który nie ustanowił w sprawie profesjonalnego pełnomocnika, może domagać się ustanowienia dla niego pełnomocnika z urzędu w osobie adwokata. Należy jednak pamiętać, że interwenient uboczny musi być albo wcześniej zwolniony przez sąd od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części albo musi złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części. Sąd uwzględni tenże wniosek, jeśli uzna udział w sprawie adwokata za niezbędny.
Prawo cywilne — postępowanie egzekucyjne
Organami postępowania egzekucyjnego są sądy rejonowe i działający przy tych sądach komornicy.
Stronami postępowania egzekucyjnego są w szczególności:
- dłużnik;
- wierzyciel;
Stroną postępowania egzekucyjnego jest również osoba trzecia w zakresie w jakim organ postępowania egzekucyjnego podjął wobec niej czynności.
Strony postępowania egzekucyjnego mogą ustanowić pełnomocnika w osobie adwokata.
Prawo cywilne — zakres usług Kancelarii Adwokackiej
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w sprawach z zakresu prawa cywilnego udziela swoim Klientom porad prawnych, dokonuje analizy umów cywilnoprawnych, sporządza pisma procesowe, w tym pozwy, wnioski i apelację, sporządza wezwania do zapłaty oraz reprezentuje swoich Klientów na etapie postępowania sądowego oraz postępowania przed ubezpieczycielem.
Na etapie postępowania sądowego Klientem Kancelarii Adwokackiej Adwokat Damian Murdza może być przede wszystkim:
- powód;
- pozwany;
- interwenient główny;
- interwenient uboczny;
- przedstawiciel ustawowy osoby małoletniej.
Na etapie postępowania egzekucyjnego Klientem Kancelarii Adwokackiej Adwokat Damian Murdza może być przede wszystkim:
- wierzyciel;
- dłużnik.
Bezpłatne porady prawne
Klienci Kancelarii Adwokackiej mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne.
Porady Prawne Online
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie udziela porad prawnych online z zakresu prawa cywilnego. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.