Podwyższenie alimentów
Alimenty mogą zostać podwyższone wyłącznie w przypadku nastąpienia zmiany stosunków od dnia wydania poprzedniego wyroku alimentacyjnego bądź od dnia zawarcia ugody alimentacyjnej.
Zmiana stosunków
Przez zmianę stosunków należy rozumieć 3 klasyczne sytuacje:
- Zwiększenie potrzeb osoby uprawnionej do alimentów (np. małoletniego dziecka).
- Zmniejszenie możliwości zarobkowych osoby uprawnionej do alimentów bądź osoby sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną do alimentów.
- Zwiększenie możliwości zarobkowych osoby obowiązanej do uiszczania alimentów.
Sposoby podwyższenia alimentów
Alimenty można podwyższyć na trzy sposoby:
- Poprzez zawarcie umowy z obowiązanym do alimentów.
- Poprzez zawarcie ugody o podwyższenie alimentów przed sądem.
- Poprzez wydanie przez sąd orzeczenia o podwyższeniu alimentów.
W przypadku konfliktu z osobą obowiązaną do uiszczania alimentów zalecane jest podwyższenie alimentów poprzez zawarcie przed sądem ugody sądowej, w której dłużnik alimentacyjny zobowiąże się do uiszczania alimentów w wyższej kwocie, bądź też poprzez przeprowadzenie w całości postępowania sądowego i wydanie wyroku, w którym sąd podwyższy należne alimenty osobie uprawnionej.
Alimenty – usługi Kancelarii Adwokackiej
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza z siedzibą w Rzeszowie reprezentuje swoich klientów w sprawach rodzinnych, w tym w sprawach o podwyższenie alimentów.
Porady Prawne Online
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie udziela porad prawnych online, w tym porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego, a w szczególności z zakresu alimentów. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.
Alimenty – bezpłatne porady prawne
Klienci Kancelarii Adwokackiej mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu alimentów. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne oraz w witrynie Kancelarii.
Stan prawny na dzień 21 stycznia 2021 r.