Podwyższenie alimentów
Alimenty mogą zostać podwyższone wyłącznie w przypadku nastąpienia zmiany stosunków od dnia wydania poprzedniego wyroku alimentacyjnego bądź od dnia zawarcia ugody alimentacyjnej.
Zmiana stosunków
Przez zmianę stosunków należy rozumieć 3 klasyczne sytuacje:
- Zwiększenie potrzeb osoby uprawnionej do alimentów (np. małoletniego dziecka).
- Zmniejszenie możliwości zarobkowych osoby uprawnionej do alimentów bądź osoby sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną do alimentów.
- Zwiększenie możliwości zarobkowych osoby obowiązanej do uiszczania alimentów.
Alimenty - sposoby podwyższenia
Alimenty można podwyższyć na trzy sposoby:
- Poprzez zawarcie umowy z obowiązanym do alimentów.
- Poprzez zawarcie ugody o podwyższenie alimentów przed sądem.
- Poprzez wydanie przez sąd orzeczenia o podwyższeniu alimentów.
W przypadku konfliktu z osobą obowiązaną do uiszczania alimentów zalecane jest podwyższenie alimentów poprzez zawarcie przed sądem ugody sądowej, w której dłużnik alimentacyjny zobowiąże się do uiszczania alimentów w wyższej kwocie, bądź też poprzez przeprowadzenie w całości postępowania sądowego i wydanie wyroku, w którym sąd podwyższy należne alimenty osobie uprawnionej.
Orzecznictwo sądów powszechnych
Wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 9 października 2019 r., sygn. akt I Ca 411/19
Oceniając zasadność żądania podwyższenia ustalonych wcześniej alimentów na gruncie art. 138 k.r. i o. należy nacisk położyć głównie na porównanie aktualnej, na chwilę żądania, sytuacji uprawnionych i zobowiązanego do tej jaką oceniano przy ustalaniu wysokości świadczenia. W tym kontekście alimenty obecnie ukształtowane przez sąd pierwszej instancji , nie odpowiadają poziomowi wzrostu potrzeb małoletnich
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 2 kwietnia2019 r., sygn. akt III AUa 1/18
Obowiązek alimentacyjny nie wygasa z mocy prawa, a właściwą drogą do realizacji roszczenia o zmianę obowiązku alimentacyjnego jest droga postępowania sądowego. Art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przez zmianę stosunków należy rozumieć wszelkie zmiany w statusie ekonomicznym stron powodujące zmianę (zwiększenie, ale i zmniejszenie) zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub też zmianę (zwiększenie, ale i zmniejszenie) zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Zmiana stosunków może więc doprowadzić zarówno do zmiany wysokości (podwyższenia lub obniżenia) obowiązku alimentacyjnego, jak i do jego wygaśnięcia. Sąd Najwyższy w wyroku z 21 stycznia 1999 r. (sygn. akt I CKN 1292/98) wyjaśnił, że zmiana wyroku lub umowy, którą ma na względzie art. 138 KRO, może polegać między innymi na stwierdzeniu ustania obowiązku alimentacyjnego, wobec odpadnięcia którejś z przesłanek uzasadniających ten obowiązek, czy to po stronie uprawnionej, czy to po stronie zobowiązanej. Ubezpieczony może zatem, z powołaniem się na okoliczności przytaczane w niniejszej sprawie, wytoczyć powództwo o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wobec jego synów wygasł. Niemniej jednak, okoliczności te nie powodują automatycznego wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, a organ rentowy nie jest władny samodzielnie brać pod uwagę tych okoliczności w sytuacji, w której przedłożony mu został tytuł wykonawczy, na podstawie którego uprawnionym przysługują świadczenia w określonej wysokości
Alimenty - usługi Kancelarii Adwokackiej
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza z siedzibą w Rzeszowie reprezentuje swoich klientów w sprawach rodzinnych, w tym w sprawach o podwyższenie alimentów.
Nasza Kancelaria Adwokacka nie tylko reprezentuje swoich Klientów przed sądami, czy też w postępowaniu mediacyjnym, ale również udziela porad prawnych oraz sporządza pisma procesowe, w tym pozwy o alimenty.
Więcej informacji mogą Państwo uzyskać umawiając się z adwokatem na termin spotkania.
Zachęcamy również do odwiedzania fan page‑u Kancelarii oraz naszej witryny.
Porady Prawne Online
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie udziela porad prawnych online, w tym porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego, a w szczególności z zakresu alimentów. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.
Alimenty - bezpłatne porady prawne
Klienci Kancelarii Adwokackiej mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu alimentów. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne oraz w witrynie Kancelarii.
Stan prawny na dzień 21 stycznia 2021 r.