Nakaz opuszczenia lokalu orzekany jest w sprawach karnych. Najczęściej jest on stosowany w sprawach dotyczących przemocy domowej.
- Nakaz opuszczenia lokalu — środek zapobiegawczy
- Stosowanie środka zapobiegawczego
- Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalneg0 — postępowanie przygotowawcze
- Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalneg0 — uprawnienia oskarżonego
- Porady Prawne Online
- Prawo karne – bezpłatne porady prawne
Nakaz opuszczenia lokalu — środek zapobiegawczy
Nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego przez oskarżonego lub podejrzanego jest jednym ze środków zapobiegawczych, który jest stosowany w prawie karnym. Może być on zastosowany zarówno na etapie postępowania przygotowawczego — przez prokuratora, jak i na etapie postępowania sądowego — przez sąd.
Stosowanie środka zapobiegawczego
Przesłanki stosowania
Środek zapobiegawczy w postaci nakazania opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym stosuje się wyłącznie, gdy zostaną łącznie spełnione następujące przesłanki:
- Oskarżony popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie z nim zamieszkującej.
- Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził.
Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalneg0 — czas trwania środka zapobiegawczego
Czas trawania środka zapobiegawczego
Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym stosuje się na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
Przedłużenie trwania środka zapobiegawczego
Środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego może zostać przedłużony o dalsze okresy w przypadku, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził. Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego może zostać jednorazowo przedłużony maksymalnie o kolejne 3 miesiące.
Na etapie postępowania przygotowawczego środek zapobiegawczy przedłużany jest przez sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy. Sąd o przedłużeniu zastosowania środka zapobiegawczego orzeka zawsze na wniosek prokuratora.
W trakcie postępowania sądowego o przedłużeniu środka zapobiegawczego orzeka sąd I instancji z urzędu lub na wniosek stron postępowania
Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalneg0 — postępowanie przygotowawcze
Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego na etapie postępowania przygotowawczego stosuje się z urzędu lub na wniosek Policji.
Obligatoryjne wszczęcie procedury prze Policję
Policja zobligowana jest do wystąpieniem do prokuratora z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia przez podejrzanego lokalu mieszkalnego, gdy:
- Podejrzany został zatrzymany w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, że popełnił on przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.
- Podejrzany został zatrzymany w związku z przestępstwem, o którym mowa w ust. 1, a przestępstwo zostało popełnione przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu, a zachodzi obawa, że ponownie popełni on przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.
Nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalneg0 — uprawnienia oskarżonego
Organ prowadzący postępowanie może wskazać w postanowieniu miejsce pobytu zapewniające miejsca noclegowe. Zarówno prokurator jak i sąd wskazuje powyższe palcówki w swym orzeczeniu na wniosek oskarżonego.
Porady Prawne Online
Adwokat Damian Murdza Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie udziela porad prawnych online, w tym z zakresu prawa karnego, w tym z zakresu stosowania środków zapobiegawczych. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.
Prawo karne – bezpłatne porady prawne
Klienci Kancelarii Adwokackiej Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu prawa karnego. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne oraz w witrynie Kancelarii.
Stan prawny na dzień 18 stycznia 2021 r.